Eredmények- Veszteségek a két oldalon
Nagyon nehéz megerősíteni a két fél által állítottakat, mind az eredmények, mind a veszteségek tekintetében. Alább olvashatók az általuk közzé tett főbb történések, harci cselekmények.
Az ukránok folyamatosan szedtek le drónokat, és Belgorodban is aktívak már egy ideje, illetve dróntámadásokat vezettek orosz területen. Az ukránok szerint az oroszok Luhanszk és Donyeck régiókon túlra akarják őket „tolni”, de ez nem sikerült nekik idáig, mert az ukránok sikereket értek el, sőt ellentámadást hajtottak végre, és 16 nkm-nyi területet vissza is foglaltak a pokrovszki tengelynél.
Az orosz jelentések szerint minden harccsoportjuk javított a pozíciójukon. Bevetettek Iszkander és Tornado rakétákat is. Kurszkban is folytatódtak a harcok. Mint korábban írtam az ukrán fegyveres erők elit alakulata, a 82. légideszant rohamdandár a kurszki Gornalban található Szent Miklós kolostorba fészkelte be magát. A friss hírek szerint az orosz támadások miatt nagyok a veszteségeik és a kolostor területéről Szumiba próbálnak menekülni, úgyhogy közben pajzsként használják az orosz hadifoglyokat. Plusz az oroszok szerint nem akarják megadni magukat, sőt tüzérséget telepítettek be, így sajnálatukat fejezték ki, hogy az 1671-ben épült kolostort „érinteni” fogják az összecsapások. Az utolsó hírek szerint heves harcok kezdődtek itt. Ettől függetlenül nem akarják könnyen elengedni Kurszkot az ukránok, illetve a múlt heti orosz támadások bosszújaként dróntámadást indítottak a régióban, és lakóépületeket találtak el. Szumiban több települést vontak az oroszok ellenőrzésük alá, és egy ún. „egészségügyi övezetet” alakítottak ki a határig. Donyeckben is újabb települést vontak az ellenőrzésük alá. Ideiglenes bevetési pontot, drónvezérlő központokat, Starlink állomásokat lőttek ki. Orosz katonák arról is beszámoltak, hogy az ukrán katonák az általuk elhagyott településeken álcázott robbanóanyagokat hagynak pl. hátizsákban, de csokoládés, vagy rágós papírba is csomagolnak robbanóanyagokat.
Béketárgyalások
Nem csitul a feszült viszony az amerikaiak és az ukránok között. Trump a háború okaként Putyin és Biden mellett Zelenszkijt is felsorolta, s azt mondta (róla), hogy ha valaki háborút indít, tudnia kell, hogy meg tudja-e nyerni. Azt mondta, hogy nem kezd senki háborút egy olyan országgal szemben, aki hússzor akkora, mint az övé, aztán majd abban reménykedik, hogy másoktól fog rakétákat kapni. Ez utóbbira azért is utalt, mert Zelenszkij folyamatosan rakétákat kér a szövetségeseitől. Egyébként Zelenszkij meghívta Trump-ot Ukrajnába, hogy a saját szemével lássa a háború borzalmait. Az amerikaiak egyébként kifejezték nem tetszésüket az egész békefolyamattal kapcsolatban; az amerikai külügyminiszter azt mondta, hogyha rövidesen nem érnek el eredményeket, akkor egyszerűen „továbblépnek”. Aztán az amerikai alelnök már árnyaltabban is fogalmazott, és kifejezte optimizmusát a sikeres tárgyalásokkal kapcsolatban.
Trump a héten fogadta az olasz miniszterelnököt, Melonit, és a közös sajtótájékoztatójukon elmondta, hogy rövidesen várják az oroszok válaszát a javaslataikra, és, hogy húsvét után aláírják az ásványianyag egyezményt az ukránokkal.
Párizsban találkoztak az amerikaiak, németek és britek. A találkozó célja az volt, hogy egy „igazságos és fenntartható” békemegállapodás születhessen Ukrajnában. Újra kifejezték a jelenlevő felek, hogy a háborúnak minél hamarabb be kell fejeződni.
Putyin hirtelen bejelentett egy harmincórás tűzszünetet a húsvét miatt, illetve humanitárius okokra hivatkozva. Azonban mindkét fél azzal vádolta egymást, hogy ezt sem tartották be. Egy sikere volt a tűzszünetnek, hogy több, mint 200 hadifoglyot kicseréltek.
Oroszok elleni amerikai szankciók
Trump meghosszabbította egy évvel az oroszokkal szembeni szankciókat, amit még a Biden kormányzat vezetett be, viszont az Amerikai Kereskedelmi Kamara javaslatot nyújt be, hogy fokozatosan szűntessék meg a pénzügyi szektorra való korlátozásokat. (Nem) meglepő módon az oroszok nem akarják a szankciók feloldását, mert Lavrov szerint a „ravasz” amerikaiak „elárasztanák” az orosz piacot a termékeikkel és a szolgáltatásaikkal, főleg olyan területeken, ahol az oroszok is gazdasági eredményeket értek el. Persze, van olyan terület, ahova kellenének az amerikaiak, például a légi közlekedés. Állítólag rengeteg Boeing gép ragadt Oroszországban, amik nem tudnak repülni, pl. az alkatrészek hiánya miatt.
O55
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.