Eredmények- Veszteségek a két oldalon
Nagyon nehéz megerősíteni a két fél által állítottakat, mind az eredmények, mind a veszteségek tekintetében. Alább olvashatók az általuk közzé tett főbb történések, harci cselekmények.
Az ukrán tűzszüneti javaslat ellenére folytatódtak a harcok. Drónokat szedtek le mindkét oldalon. Az ukránok Belgorodot támadták drónokkal. Napi szinten több mint 100 összecsapásról számoltak be.
Az oroszok folyamatos sikerekről számoltak be, minden harccsoportjuk előnyösebb pozíciót foglalt el. Majd ezer ukrán drónt lőttek le, illetve a legnagyobb dróntámadást indították a hétvégén a kijevi, dnyipropetrovszki és donyecki régió ellen. Donyeckben három település felett is átvették az ellenőrzést. Az ukránok újabb F-16-ost veszítettek el.
Erős idegzetűeknek
Orosz sajtó továbbra is foglalkozik ukrán (katonák) ukránok általi kivégzésével. A hírek szerint ukrán katonák arról számoltak be, hogy a Szumi régióban állomásozó 225. ukrán ezrednek volt/van egy „biztonsági szolgálata”, aminek az a feladata, hogy a katonai műveletben való részvételt megtagadó vagy dezertáló ukrán katonákat elkapja és megölje. Az így megölt katonák holttesteit fákhoz kötözték ki. Ezt a fasort, ahová a katonákat kikötözték „visszautasítók sikátorának” nevezték el.
Oroszok motorok és rohamtrojkák
Az oroszok egyre inkább használnak motoros egységeket is a harcokban. Ezt az ukránok is elismerték. Az új orosz taktika annyira bejött, hogy az egységeket 10-100 darab motorral is felszerelték illetve folyamatosan szerelik fel. A motoron ketten ülnek, a sofőr és a lövész. Az új módszerrel gyorsan leküzdhetik a terepet és elérhetik az ukrán állásokat. Sőt, mivel folyamatosan és gyorsan mozognak az ukrán drónok nem tudják bevenni őket. A motorok motocrossok, amik 130 km/h-val is tudnak hajtani, a drónok pedig max 120 km/h-t bírnak. Vannak olyan modellek, amik 140 km/h-t is bírnak, de a motorok mozgás közben manővereznek, így szintén nem tudják őket a drónok megfogni. Az ukránok azt is elismerték, hogy az orosz motorosok könnyen leküzdik az aknamezőket, mivel a páncéltörő aknák nem reagálnak a könnyű járművekre. Sőt a legújabb taktika az ún. rohamtrojkák bevetése. Ezek kis mobil csoportok, többnyire motorosokból állnak, és az a harci előnyük, hogy egy célpontra (pl. egy település) több tucatot vetnek be több irányból, amik nagyon gyorsan el is érik. Az ukránok pedig először egyet vesznek észre, amire tüzet nyitnak, majd pedig észlelik a többit, amik nagyon gyorsan érkeznek, és lépnek be a harcokba, így a válaszreakció késik.
EU szankciók
Az Európai Unió megerősítette, hogy újabb, a 17. szankciós csomagot adott ki Oroszországgal szemben. És azt is beígérte, hogy továbbiakat is bevezet, ha az oroszok nem fogadják el a 30 napos tűzszüneti megállapodást. Az uniós és európai vezetők bíznak abban, hogy ezt az amerikaiak is támogatni fogják, de Trump csak annyit reagált, hogy „attól függ, hogy Oroszország a béke felé halad-e vagy sem”. A mostani szankciók újabb árnyékhajókat tettek listára. A 189 érintett hajó közül azonban az oroszok szerint csak 15 hajózik orosz zászló alatt, a többi afrikai, latin-amerikai és óceániai zászlók alatt hajózik.
Az Unió betiltja az EU-ban gyártott, rakéták előállítására felhasználható vegyi anyagok exportját.
Az EU feketelistára rakott orosz személyeket és cégeket, illetve 30 olyan céget, akik harmadik országból (pl. Szerbia, Törökország, Vietnám) segítik az oroszokat.
Béketárgyalások
Elvileg május 15-én találkozott volna az ukrán és az orosz delegáció Isztambulban. Putyin kijelölt egy delegációt, de ő nem ment el. Trump sem. Zelenszkij először úgy nyilatkozott, hogy ott lesz a tárgyalásokon, de Ankarába vette az irányt és onnan szólt vissza Putyinnak, amiért az nem ment el a találkozóra. Ezután megváltoztatta az ukrán delegáció összetételét, és gyakorlatilag katonákat küldött. A tárgyalásra végül pénteken került sor, török közvetítéssel, de olyan nagy eredménye nem volt, mivel csak hadifogolycserében (1000 fő) tudtak megállapodni, de legalább leültek a felek. Zelenszkij kérte, hogy találkozhasson Putyinnal, ezt az oroszok „vették”, illetve abban állapodtak meg, hogy mindkét fél bemutatja az esetleges tűzszünetről szóló tervét. Trump azt mondta, hogy Putyin nem ment el, mert ő se, és hétfőn fog vele telefonon egyeztetni, illetve mihamarabb egy találkozót is szorgalmaz a kettőjük között. Egyébként Rubio, amerikai külügyminiszter ismét úgy nyilatkozott, hogy az ukrán-orosz háborút nem lehet katonailag megoldani, csak diplomáciai úton.
Az ukrán-orosz találkozó előtt az ukránok tárgyaltak az amerikai, német, brit, francia és török partnerekkel is Isztambulban, amit „nagyon produktívnak” tartottak.
O55
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.