Eredmények- Veszteségek a két oldalon
Nagyon nehéz megerősíteni a két fél által állítottakat, mind az eredmények, mind a veszteségek tekintetében. Alább olvashatók az általuk közzé tett főbb történések, harci cselekmények.
A drónháború folytatódik mindkét fél részéről. Az ukránok Belgorodban orosz parancsnoki állást támadtak, illetve Szaratov régióban az Engels-2 légibázist bombázták; az ukránok szerint erről a légibázisról indítanak támadásokat az oroszok rendszeresen.
Neptun
Az ukránok új nagyhatótávolságú rakétájukat tesztelték még a múlt hét végén, de a hírek a héten jelentek meg. A földről indítható cirkálórakéta állítólag 1000 km-es távolságot is be bír venni. Pontos információkat nem osztanak meg az ukránok. A Neptunt már vagy 10 éve fejlesztik az ukránok, de ez felgyorsult a háborús helyzet miatt, illetve amiatt, mert ment a huza-vona a nyugati országok részéről, hogy átadják –e az ilyen rakétáikat.
Az oroszok folytatták a támadásaikat mind Kurszkban, mind Ukrajna területén. Állítják, hogy az energetikai rendszert nem támadták, viszont ukrán katonai repülőterek infrastruktúráját, dróntárolókat, lőszerraktárakat és katonai felszereléseket rongáltak meg. Drónokat, drónvezérlő központokat, Starlink állomásokat semmisítettek meg. Szumiban lángszórós egységeket is bevetettek. Kurszkban újabb két települést vettek vissza. Odesszát is nagy erőkkel támadják.
Kurszk
Bár az ukrán vezetés tagadja, de elég nagy valószínűséggel összeomlott a front Kurszkban. Ukrán katonák nyilatkoztak arról, hogy az utánpótlási vonalaik el vannak vágva, semmihez sem jutnak hozzá. Az állandó orosz drónreptetések és támadások miatt csak éjszaka próbálnak haladni visszafele. Az útvonalaikon mindenhol járműroncsok vannak, amik a saját visszavonulásukat is akadályozzák, illetve rengeteg a sebesült és a halott. A katonák több tíz km-t gyalog tesznek meg. Az ukránok vesztesége nagyon magas, ráadásul a legjobban képzett katonákat küldték orosz területre, azonban kimerültek, az oroszok pedig az észak-koreaiakkal megtámogatva egy nagyerejű offenzívát indítottak, amit az is megsegített, hogy az amerikaiak elzárták a hírszerzési adatokat az ukránok elől.
Ukrajna támogatása
A németek jóváhagytak egy 3 milliárd euró értékű katonai segélyt erre az évre Ukrajnának, ami tartalmaz Iris-T légvédelmi rendszereket, irányított rakétákat, térfigyelő radarokat, drónokat, harcjárműveket és könnyűfegyvereket.
Béketárgyalások
Zelenszkij a héten – ahogy korábban is – folyamatosan Putyint és az oroszokat szidta, akik nem akarnak békét, illetve ő is pedzegeti, hogy a területi kérdések sarkalatosak, de azt is kijelentette, hogy nem fogják elismerni orosz területként az elfoglalt ukrán területeket. Mondta ezt annak ellenére, hogy Mike Waltz, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója kijelentette, hogy Ukrajna „biztonsági garanciákat fog kapni területi engedményekért cserébe”, de, hogy ez konkrétan mit takar, nem lehet tudni.
Az Unió és a brittek részéről is az volt az álláspont, hogy az oroszok feltételei a tűzszünetre valójában azt jelenti, hogy nem akarják a háborút lezárni, mert a céljaikat el akarják érni.
Az ún. „Hajlandóak” csoportjába kb. 25 ország vesz részt, állítólag a kínaiak is érdeklődnek, vagy próbálják őket bevonni, ami talán az oroszokra is pozitívabban hatna. Ezen csoport katonai vezetői zárt ajtók mögött tárgyaltak a héten Londonban. A tájékoztatás szerint a vezetők a békefenntartó erők létrehozásának terveit tárgyalták meg.
amerikai-orosz egyeztetés
Kedden telefonon beszélt egymással az amerikai és az orosz elnök, akik egyébként több témában egyeztettek, de Ukrajna ügyében átütő erejű megállapodás nem született, csak annyi, hogy 30 napig az oroszok nem támadják az ukránok energetikai infrastruktúráját, hadifoglyokat cserélnek és ukrán sebesülteket adnak át (ez meg is történt). Illetve Trump kérte, hogy „kíméljék meg” a Kurszkban szolgáló ukránok életét, melyre Putyin azt válaszolta, hogyha megadják magukat, akkor a nemzetközi jog alapján fognak velük bánni. Putyin egyébként hangsúlyozta, hogy együttműködnek az amerikaiakkal a hosszútávú rendezés elérése érdekében, de figyelembe kell venni a válság kiváltó okainak felszámolását, viszont követelte a külföldi katonai segélyek és a titkosszolgálati információk teljes leállítását Ukrajnának.
Trump Putyin után Zelenszkijjel is tárgyalt és a legfrissebb hírek szerint az amerikaiak félretették az ásványianyag megállapodást, és a békekötésre koncentrálnak. Trump új javaslata, hogy átvennék az ukrán erőműveket, így biztosítanák azokat.
O55
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.