A fehér házi szócsata után…
Nem csitulnak a kedélyek a Fehér Házban történtek miatt. A média folyamatosan elemzi az ott elhangzottakat, és Ukrajna jövőjét. De érdekes, hogy megosztottak a vélemények. Mind a két oldalt, vagyis Trump-ot is és Zelenszkijt is támadják, kívülről és belülről is. Amerikai szenátor is szidta Trump-ot és Vance-t, de többen azt kérték, hogy Zelenszkij kérjen bocsánatot. De pl. Rutte, a Nato főtitkára is azt tanácsolta Zelenszkijnek nyilvánosan, hogy rendezze a kapcsolatait az amerikaiakkal. Egyéb megmozdulások is voltak, pl. az egyik angol lap üzent az angol királynak, hogy vonja vissza Trump-tól a meghívását, illetve egy norvég olajipari cég kijelentette, hogy nem szolgálja ki az amerikai hadihajókat. Az amerikai közvélemény is megosztott, bár az oroszokat csak kb. 4 % támogatja, az ukránokat is csak épp a fele (52 %) támogatja. Az ukrán közvélemény nagyon csalódott, és sokan úgy gondolják, hogy a két amerikai vezető szándékosan ment neki Zelenszkijnek, és, hogy az amerikai vezetés Moszkva befolyása alá került, azonban vannak olyan őszinte vélemények is, hogy Zelenszkijnek higgadtabban kellett volna viselkednie. Az amerikaiak is mutattak jeleket már az ’enyhülés’ felé, de az is felmerült a részükről, hogy nem Zelenszkijben látják a partnert ehhez.
Egy dolgot azért meg kell említeni, amire mások is utaltak már. Zelenszkij nem beszél jól angolul (ezt persze a tárgyalópartnerei is tudták), viszont így nagyon nehéz udvariasan, a protokolt megtartva beszélni, véleményt mondani. Persze gondolom, erre nem számított, amikor maga próbálta elmondani a mondanivalóját. Viszont jobb lett volna, ha tolmácsot használ, mert biztos, hogy akkor nem durvult volna el a felek közti kommunikáció, főleg nem nyilvánosan.
Még vasárnap Londonban ült össze az európai vezetők zöme, plusz Kanada és Törökország képviselője, és az unió illetve a NATO vezetője, ahova Zelenszkijt is meghívták. Orbánt nem hívták meg. A tárgyalások eredményeképp egy négypontos tervben állapodtak meg: Ukrajna szuverenitásának és biztonságának biztosítása és részvétele a béketárgyalásokon; katonai segélyek küldése Ukrajnának, és a gazdasági nyomás fokozása az oroszokra; Ukrajna védelmi képességének növelése a jövőre vonatkozóan; létrehozzák az ún. hajlandóság (hajlandók?) koalícióját, akik segítik megvédeni a leendő megállapodást és garantálják a békét a jövőben Ukrajnában. A részvevők döntöttek a hadiipari költségvetésük növelésében is. (Orbán a tárgyalásokat csak azzal kommentálta, hogy a londoni találkozó résztvevői a háború folytatása mellett álltak ki.)
Persze Trumpot is meg kell még győzni, mert az amerikaiak támogatása nélkül nem lehet teljes a háború lezárása, ezen dolgoznak az európai vezetők. Sőt olyat is olvasni, hogy az angolok és a franciák egy egyhónapos tűzszünet létrejöttén is dolgoznak.
Az oroszok nyíltan is meg nem is, de elégedetten nyugtázták a fehér házi szócsatát, és annak látható következményeit. Azonban a helyzetet olyan mértékben is a maguk oldalára akarják fordítani, hogy gazdasági lehetőségeket kínálnak az amerikaiaknak; például az Északi-Áramlat újraindítását, közös alumíniumgyár felépítését, az orosz ritka ásványi anyagok közös kihasználását. Ez a terv azonban az európaiakat nagyon megrémiszti, de lehet, hogy az amerikaiak is átgondolják, ugyanis olyan hírek láttak napvilágot, hogy nincs is olyan sok ritka földfém az ukránoknál, mint amit gondoltak idáig, ami meg van, azt vagy nem lehet, vagy nagy nehézségek árán lehetne csak kitermelni. Ráadásul az ásványi anyagok többsége meg ott van, ahol most az oroszok tanyáznak, vagyis az általuk ellenőrzött területeken. Ez miért rossz az ukránoknak? Mert akkor tulajdonképp semmit nem tudnak felajánlani az amerikaiaknak, pedig Trump üzletember, és ezt a helyzetet is üzletemberként akarja megoldani, vagyis, hogy nem veszíthet rajta, és az eddig adott amerikai milliárdokat már veszteségként könyvelte el, amiből is szeretne visszahozni.
Zelenszkij mind a washingtoni fiaskó után, mind a londoni tárgyalások után úgy nyilatkozott, hogy bízik abban, hogy aláírhatja Trumppal a megállapodást, azonban sikerült olajat öntenie a tűzre, mivel azt is mondta, hogy „még nagyon-nagyon messze van háború befejezéséről szóló megállapodás”. Ezen Trump feldühödött és azt mondta, hogy „ez a legrosszabb megállapítás, amit tehetett”, így a legfrissebb hír: Trump döntött, szünetelteti a kíber műveleteket az oroszok ellen és felfüggesztette a katonai segélyek további biztosítását Ukrajnának.
És végül el lehet azon gondolkodni, hogy most mit éreznek azok ukrán katonák, akik most is a hideg lövészárkokban fekszenek és próbálják a hazájukat védeni lőszer, felszerelés és főleg motiváció hiányában.
O55
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.