Eredmények- Veszteségek a két oldalon
Nagyon nehéz megerősíteni a két fél által állítottakat, mind az eredmények, mind a veszteségek tekintetében. Alább olvashatók az általuk közzé tett főbb történések, harci cselekmények.
Az ukránok dróntámadásokat vezettek, eltalálták a voronyezsi régióban lévő Liski város közelében lévő olajraktárat, illetve Szmolenszk városában egy harci repülőgépeket gyártó repülőgépgyárra csaptak le, és nagy számú orosz drónt lőttek le.
Az oroszok folytatták a támadásaikat. Több vonalon előrenyomultak. Luhanszkban, Harkovban és Donyeckben újabb településeket foglaltak el. Donyeckben bevették Velikaja Novoszeljkát, ami a szakértők szerint az utolsó jelentős bevetési pont volt az oroszok számára itt. Folyamatosan számoltak be drónok és azok tárolóhelyei, tüzérségi fegyverek, harcjárművek, páncélozott szállítójárművek, energetikai létesítmények megsemmisítéséről. Harkovban pedig eltaláltak egy teherjárművet, ami katonákat szállított volna, hogy leváltsák a társaikat a fronton.
Amerikai elnökváltás
A héten még mindig nem voltak konkrétumok az új amerikai kormány részéről Ukrajnát illetően. Mindenki kivár. Zelenszkij abban bízik, hogy Trump tárgyalóasztalhoz ülteti a feleket, de a hírforrások szerint (neki is) engedményeket kell majd tennie. Azonban Davosban kijelentette, hogy bármekkora is legyen a nyomás, akkor sem fogják az oroszok által megszállt ukrán területeket elismerni, mint orosz területet. Illetve azt is mondta, hogy csak Trumptól függ, hogy Ukrajna NATO-tag lesz-e. Mintha sejtené azonban, hogy mi lesz, azt is kijelentette, hogy kétszázezer békefenntartóra lenne szüksége, bármilyen megállapodás is szülessen. Egyébként Zelenszkij Davosban egy csomó állam képviselőjével folytatott tárgyalásokat, így pl. Izrael, Németország, Katar, Dél-Afrika, Horvátország. Scholz német kancellár arra is felhívta a figyelmet, hogyha a háború vége, akkor is folytatni kell Ukrajna támogatását. De szerinte a béke még messze van.
Trump csak utalgatott arra, hogy találkozik Putyinnal, és, hogy be kell fejezni a háborút és, hogy a feleknek „alkut” kell kötni. Naponta mond, vagy ír valamit az Ukrajnával kapcsolatos kérdésekre. Például: ha nem lesz megállapodás, akkor magas adókat, vámokat és szankciókat fog kivetni az oroszokra; aztán azt is mondta, hogy szól az OPEC országoknak, hogy csökkentsék az olaj árát, mert ez azonnal véget vetne az oroszok inváziójának, hiszen az olaj a legfőbb bevételi forrásuk.
Ezeknek ellent mond egy kissé, hogy már az első lépései között befagyasztotta 90 napra a külföldi segélyeket, ami az ukránokat jelenleg nem érinti, mert Biden akkora összeget utalt a világbanknak, amiből egy ideig még le tudnak hívni. Azonban a befagyasztás a USAID-et is érinti, ami viszont szociális finanszírozást biztosít Ukrajnának. Sőt azt is kijelentette, hogy „Zelenszkij sem egy angyal”, mert a háború kitörését megakadályozhatta volna, ha megállapodik az oroszokkal, de nem tette, hanem ellenállt.
Egy konkrétumocskát lehetett olvasni: Trump ukrajnai különmegbízottja szerint 100 napon belül szeretnének „célt érni”. Ez sokak szerint visszalépés, mert „azonnali” megoldásokat lebegtettek a választások előtt.
Putyin gratulált Trump hivatalba lépéséhez, és megjegyezte (újra), hogy Moszkva soha nem utasította el a párbeszédet Washingtonnal, és készen áll a tárgyalásokra Ukrajnáról. Annyit mondott egy interjúban, hogy van egy ukrán elnöki rendelet 2022-ből, ami megtiltja a tárgyalásokat vele, ami akadálya a béketárgyalásoknak, illetve újra megkérdőjelezte Zelenszkij legitimitását, mint ukrán elnök. Lavrov orosz külügyminiszter már bőbeszédűbb volt és egy sajtótájékoztatón ezt mondta: „Kiállunk egy valóban végleges, méltányos és fenntartható megoldásért a válság kiváltó okainak felszámolásával. Az ideiglenes fegyverszünet és a konfliktus befagyasztása elfogadhatatlan. Megbízható, jogilag kötelező érvényű megállapodásokra és mechanizmusokra van szükségünk, amelyek garantálják a konfliktus megelőzését." Szakértők azonban annak a jeleit is látják már, hogy az oroszoknak is kell majd engedniük, és kezdenek ilyesmi híreket csöpögtetni az orosz lakosság felé, pl., hogy Odesszát (ami egy fontos cél volt elfoglalni) már nem kapják meg.
O55
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.